Holist.eu - 1. slovenski holistični portal
Prva stran >karnozin 2

 

Nova spoznanja o koristnosti karnozina

Rusi so karnozin pričeli raziskovati že davno tega, na začetku 20.stoletja, na Zahodu pa ga poznamo nekoliko bolje šele slabih 20 let. Kadar govorimo o upočasnitvi starostnih procesov pri človeku, potem je karnozin prava tema, saj je pri tem daleč najuspešnejši od vseh do sedaj reklamiranih izdelkih velikih farmacevtskih družb. Karnozin je bil pred leti pravi hit na tržišču, sčasoma pa je utonil v pozabo. Pred kratkim je zopet „zaslovel“, tokrat po zaslugi dr.Oza in njegove televizijske oddaje.

Po drugi strani pa je karnozin za številne znanstvenike še vedno zelo atraktivna amino-kislina. Seveda ti v praksi ne morejo dokazati, da je karnozin zmožen zasutaviti starostne procese, saj je kaj takega zelo težko ovrednotiti. Kljub temu pa na osnovi rezultatov različnih raziskav, lahko dobimo dokaj prepričljivo celostno sliko, ki nam pokaže, da je karnozin daleč najboljši.


Preprečuje nastanek srčno-žilnih bolezni

Pred kratkim je bila objavljena študija, da pri dolgotrajnejšem jemanju karnozina raven trigliceridov upade, kar zmanjša nestabilnost žilnih oblog pri aterosklerozi, ki je povezana s sladkorno boleznijo (1). Seveda pa je že od prej znano, da karnozin preprečuje nastanek žilnih oblog (članek: Staranje & zavrtimo urine kazalce nazaj).

Karnozin in rak

Leta 2012 je bila objavljena študija, ki govori o tem, da karnozin ščiti celice pred poškodbami genske strukture, ki nastanejo zaradi zdravljenja raka s kemoterapijo, ki vsebuje eno najbolj uporabljenih zdravil - cyclophosphamide (2). Toda to zdravilo ima še en negativni stranski učinek – telesu namreč preprečuje, da ta proizvaja nove krvne celice, kar za pacienta pomeni anemija. Ampak letos so bili objavljeni rezultati raziskave, ki govore v prid temu, da ima kernozin najverjetneje sposobnost, da omeji škodljive učinke na tvorjenje krvnih celic pri skoraj vseh vrstah kemoterapevtskih zdravil. Hkrati pa so tudi ugotovili, da karnozin okrepi učinkovitost kemoterapije.

Starostni procesi so dokaj podobni raku. Tako staranje kot tudi rak, imata podobne učinke na človeške celice: DNK v celicah izginja, prav tako integriteta celic in posledično delovanje celic. In tu nastopi karnozin.

Pred enim mesecem so objavili raziskavo, ki pravi, da lahko karnozin zaustavi rast tumorjev.

Novembra meseca pa je bila objavljena študija, ki govori o tem, da karnozin ščiti celice pred radioktivnim sevanjem. Poleg tega pa še celicam omogoča, da zopet uspešno tvorijo spermo. Torej karnozin ne samo da ščiti celice, temveč celo povrne izgubljene sposobnosti!(3)

Karnozin pomaga pri delovanju možganov in živčnega sistema

Zaradi pomanjkanja krvi pri otrocih, ki se še niso rodili (3 mesece pred rojstvom) in pri novorojenčkih do 1 meseca starosti, pride do okvare možganov (HIBD). Današnja medicina tega ne zna zdraviti. Vendar letos objavljene raziskave so zelo obetavne, kajti ob takih okoliščinah lahko karnozin izdatno pomaga. Že pred tem so ugotovili, da karnozin igra pomembno vlogo tudi kot preventiva za Alzheimerjevo bolezen.(4)

Novembra objavljena raziskava je potrdila, da karnozin ščiti tudi živčne celice, saj so ugotovili, da ščiti živčne celice v očesu (mrežnica), če so te prikrajšane za zadostno količino krvi.(5)

Skratka, pozitivne učinke karnozina sedaj preučujejo po vsem svetu in v bližnji prihodnosti lahko pričakujemo še več takih pozitivnih ugotovitev.

Več o karnozinu si lahko preberete v tem starejšem članku: „Staranje & zavrtimo urine kazalce nazaj


N.K. 3-2014

 

1. Brown BE, Kim CH, Torpy FR, Bursill CA,et al. "Supplementation with carnosine decreases plasma triglycerides and modulates atherosclerotic plaque composition in diabetic apo E(-/-) mice." Atherosclerosis. 2014 Feb;232(2):403-9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24468155

2. Xu M1, He RR, Zhai YJ, Abe K, Kurihara H. "Effects of carnosine on cyclophosphamide-induced hematopoietic suppression in mice." Am J Chin Med. 2014;42(1):131-42. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24467540

  1. Hipkiss AR1, Gaunitz F. "Inhibition of tumour cell growth by carnosine: some possible mechanisms." Amino Acids. 2014 Feb;46(2):327-37. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24292217

  2. Zhang H, Guo S, Zhang L, Jia L, et al. "Treatment with carnosine reduces hypoxia-ischemia brain damage in a neonatal rat model." Eur J Pharmacol. 2014 Jan 23. pii: S0014-2999(14)00024-7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24463179

  3. Ji YS, Park JW, Heo H, Park JS, Park SW. "The Neuroprotective Effect of Carnosine (ß-Alanyl-l-Histidine) on Retinal Ganglion Cell Following Ischemia-Reperfusion Injury."Curr Eye Res. 2013 Nov 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24206188

 

>DOMOV<