Holist.eu - 1. slovenski holistični portal |
Prva stran > minerali |
Minerali Naše telo je v principu zgrajeno iz vode in mineralov, zato je naše zdravje dosti bolj odvisno od mineralov, kot pa od vitaminov, maščob, OH in beljakovin. Kalcij, fosfor, kalij, magnezij in natrij so minerali, ki zvišujejo pH.
Ca - kalcij Telo je zgrajeno iz vode in mineralov, največ je seveda kacija (kosti, celice). Naša zahodna civilizacija je postala odvisnik od kalcija. Zakaj? V 50.-tih letih prejšnjega stoletja je mlečno-predelovalna industrija pričela reklamirati mleko in mlečne izdelke, kot prekrasen vir kalcija. Včasih je bila osteoporoza dokaj nepomembna bolezen, v zadnjih desetletjih pa je na pohodu in to kljub temu, da pijemo toliko "s kalcijem bogatega" mleka, da jemljemo kalcij v dodatkih (koralni kalcij) itd...V ZDA so opravili študijo, ki je pokazala, da poprečen temnopolti prebivalec v ZDA konzumira dnevno 1.000 mg kalcija, kljub temu je verjetnost, da si bo zlomil kolk devetkrat večja, kot temnopolti prebivalec v Južno Afriški republiki, ki v poprečju konzumira zgolj 196 mg! Mg - magnezij Kot je že napisano v poglavju 'Osteoporoza', je magnezij tisti, ki uravnava raven kalcija. In prav pomanjkanje tega elementa, ki je osnovni in osrednji kemičen element v molekuli klorofila, povzroča osteoporozo, okvare srčne zaklopke. Zaradi oropanosti rodovitne zemlje tega izredno pomembnega elementa, preko hrane ne dobimo zadostni vnos magnezija, ki je poleg tega tudi ključnega pomena za zdrave kosti. Zdravniki neupravičeno zanemarjajo to dejstvo in pacientom predpisujejo hrano bogato z kalcijem (mleko) in razne kalcijeve preparate, namesto da bi jim predpisovali magnezij, oz. svetovali prehranjevanje z njim bogate hrane. Čemu tako ravnanje zdravnikov? Odgovor se zopet skriva v denarju, zdravniki svojim bolnikom ne pomagajo ali zaradi nevednosti, ali pa zaradi finančnih koristi. Naj živi tržno gospodarstvo!
K - kalij Kalij je tretji najbolj razširjen mineral v telesu, takoj za kalcijem in fosforjem. Tako kot natrij in klor je tudi kalij elektrolit, mineralna sol, ki proizvaja elektriko, ko se raztopi v vodi. Kalij skupaj z natrijem in s klorom vzdržuje razporeditev tekočine in pH, pospešuje prenašanje živčnih impulzov in krčenje mišic, uravnava srčni utrip in krvni tlak ter pomaga pri pravilnem delovanju ledvic in adrenalinskih funkcij. Potreben je tudi pri beljakovinski sintezi, presnovi ogljikovih hidratov in izločanju inzulina iz trebušne slinavke. Kalij spreminja krvni sladkor v glikogen, ki ga mišice uporabljajo za energijo, zato pomanjkanje tega minerala povzroči utrujenost in mišično oslabelost. Kalijevo uravnavanje prenosa hranil skozi celične membrane z leti upada; s tem lahko razložimo del poškodb v krvnem obtoku, malodušnost in splošno šibkost pri starejših ljudeh. Hudo pomanjkanje (hipokalemija) ima lahko za posledico mišične krče, slabost, preobčutljivost, utrujenost, bruhanje, slabe reflekse in težave z zbranostjo, srčno aritmijo in celo srčno odpoved. Pomanjkanje največkrat povzroči velika izguba tekočine (znojenje, driska, uriniranje), ki je lahko povezana z uporabo diuretikov, odvajal, aspirina in drugih zdravil. Hipokalemijo lahko povzroči tudi prehrana, revna s sadjem in zelenjavo ter bogata z natrijem; to še posebej velja za starejše. Dobri viri kalija so surova zelenjava (zlasti krompir in paradižniki), sadje (zlasti banane, citrusi, avokado in melone), sokovi iz citrusov, pusto meso, ribe, fižol in oreški. Recept: 'kalijeva juha' P - fosfor Je esencialen pri biokemični sintezi in pri funkcijah celic živčevja (predvsem v zvezi z možgani), je sestavni del fosforoproteinov, nukleoproteinov in phospholipidov Največ ga najdemo v mesu, govejih jetrih, ribah, mleku, stročnicah, polnovrednih žitaricah in izdelkov iz žit, kvasu, siru....Pomanjkanje fosforja povzroča: slab apetit, mišično šibkost, težave v okostju, razpad zob, živčna šibkost...
Zn - cink Cink je kofaktor številnih encimov, med drugim tudi tistih, ki sodelujejo pri sintezi RNA in DNA molekul, potreben je za normalen razvoj okušalnih brbončic, za učinkovito celjenje ran ter normalno rast in spolni razvoj otrok . Spada med mikroelemente. Najdemo ga predvsem v tistih prehrambenih izdelkih, ki vsebujejo veliko beljakovin, kot npr. mlečnih izdelkih, fižolu, kvasu, leči, lešnikih in raznih semenih (predvsem so važna semena bučnic), žitih (zelo važen je rjavi riž), špinači in drugi zelenjavi ter tofuju J - jod Pomemben je za sintezo ščitničnih hormonov - tiroksina in trijodtironina. Spada med mikroelemente. Pomemben pri energijski produkciji in pri razvoju mentalnih sposobnosti, ter pri telesni odpornosti (limfni sistem).Najdemo ga v mleku, jajcih, ribah, zelenjavi (predvsem tisti, ki raste v zemlji), žitih, algah (spirulina), mineralni vodi, špargljih in ananasu. V - vanadij Vanadij je pomemben za kalcifikacijo zob, uglasšuje kardialni in živčni sistem, zmanjšuje holesterol, uravnava phospholipide v krvi in je katalizator oksidacije pri mnogih bioloških substancah. Igra tudi pomembno vlogo pri pravilnem delovanju trebušne slinavke. najdemo ga v sadju in zelenjavi, ter seveda v morski soli. S - žveplo Nadzoruje prenos energije v tkivu, kosteh in v celicah hrustanca, esencialen pri beljakovinski zgradbi Fe - železo Posebno poglavje je vnos železa v nosečnosti, saj vemo, da je anemija zaradi pomanjkanja železa lahko problem tako pri vegetarijankah kot tistih, ki to niso. Prehod železa (iz rastlinske prehrane) skozi prebavila v limfo in kri lahko nosečnice, po nekaterih podatkih tudi do 6-krat, povečajo s sočasnim vnosom hranil, ki vsebujejo veliko vitamina C. Ta hranila so limone, pomaranče, grenivke, jagode, brstični ohrovt, zelena paprika, sveža listnata zelenjava, šparglji, brokoli, redkev. Absorpcija mineralov Glavno vprašanje se glasi: v kakšni obliki morajo biti minerali, da jih telo lahko izkoristi? Odgovor se glasi: absorbcija mineralov preko prebavil, ki jih celice lahko potem uporabijo.
>DOMOV< |